افتخارات ما
  • اخذ گواهی HACCP از گلوبال کیوسرت آلمان پس از پیاده سازی موفق استاندارد در سردخانه و بسته بندی این استاندارد ایمنی و بهداشت محصول را تضمین می کند
نوشته ها
شبکه های اجتماعی
تصویر عنوان

بلاگ

خرما خواص خرما خواص خرما unnamed2

خواص خرما

  |   خرما, خرما درجه یک, خرما صادراتی, خرما مضافتی, خرما مضافتی بم, خرمابم   |   بدون دیدگاه

خواص خرما وحدیث درباره خرما

خواص خرما خواص خرما خواص خرما imag    es

خواص خرما داراى مقادير زيادى (۷۴ درصد) مواد قندى قابل جذب بدن مى باشد كه اين مواد قندى به خوبى جذب شده .و انرژى كافى براى سوخت و فعاليت بدن مى دهد. و نيز به مقدار كافى مواد چربى و مواد معدنى مانند كلسيم، فسفر، گوگرد، پتاسيم، و آهن دارد.
و شما مى دانيد كه كلسيم از خواص خرما  و آهن سازنده خون مى باشد. وجود فسفر فعاليت مغزى را ازدياد و تشكيل دهنده مواد هورمونى و تكميل كننده قوه باه مى باشد.
وجود پتاسيم و منگنز در تعادل ويتامين هاى بدن نقش مؤ ثرى را خرما دارا مى باشد. از اين ها گذشته ويتامين آ، نيز در فعاليت غدد بدن چه زن و چه مرد ضرورت دارد.

ويتامين آ، نور چشم و فعاليت سلول ها را تشديد مى كند. ويتامين ب.قدرت عصبى و نيز نيروى جسمانى را فعال نگه مى دارد.
تا اينجا به مقدار كمى از خواص خرما از نظر پزشكى پى برديم. و اما ببينيم اسلام عزيز و رهبران دينى ما در رابطه با خرما چه فرموده اند

خواص خرما در احادیث :
امام علی (ع) :خرما بخورید چرا که شفای دردها در آن است.
امام صادق (ع) :صرفان نوعی خرماست به سان خرمای برنی سرخ رنگ است.با این تفاوت که جویدن آن قدری سخت تر است و حالتی سقز مانند دارد. نیکو خرما است نه در آن بیماری ای هست و نه عارضه ای.

پیامبر خدا (ص) :اگر کسی از شما روزه بود با خرما بگشاید و اگر خرما ندید، با آب چرا که آب پاک کننده است.
پیامبر خدا (ص) :خداوند تبارک و تعالی و فرشتگان او بر استغفار کنندگان و سحری خوران در سحرگاهان درود می فرستند. پس بایسته است هر کدامتان سحری بخورید، هر چند به جرعه ای آب باشد. اما بهترین سحری ها سویق و خرما ست.
امام صادق (ع) :بهترین سحری های شما سویق و خرماست.
پیامبر خدا (ص) :به زن در ماهی که فرزند به دنیا می آورد، خرما تازه بدهید. چرا که در این صورت کودک وی بردبار و پاک خواهد بود.
پیامبر خدا (ص) :به زنان زائوی خود خرما تازه بدهید و اگر خرما تازه نبود خرمایی دیگر. نزد خداوند هیچ درختی عزیزتر از آن درخت که مریم (دختر عمران) در زیر آن فرو آمد نیست.

پیامبر خدا (ص) :چون زن فرزند به دنیا آورد باید نخستین چیزی که می خورد خرما تازه باشد و اگر خرما تازه در اختیار نبود خرما دیگر.چرا که اگر چیزی برتر از آن وجود می داشت خداوند آن را به مریم هنگامی که عیسی را زاد می خوراند.
پیامبر خدا (ص) :به زنان خود در دوره نزدیک زایمان خرما بدهید. زیرا هر کس که در دوره نزدیک زایمان غذایش خرما باشد فرزندش بردبار زاده خواهد شد. خوراک مریم هنگامی که عیسی را زاد همین بود در حالی که اگر خدا غذایی بهتر از خرما برای او سراغ داشت همان را به وی می خوراند.
امام علی (ع) : باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرما تازه باشد. خداوند به مریم فرمود: وهزی الیک بجذع النخلته تسقط علیک رطبا جنیا فکلی و اشربی وقری عینا .(مریم آیه ۲۵و۲۶) و تنه درخت خرما را به سوی خود تکان بده تا بر تو خرما تازه فرو ریزد پس بخور و بیاشام و دیده روشن دار.
امام صادق (ع) :به زنان خود در دوران زایمان خرما برنی بدهید تا فرزندانتان بردبار شوند.
امام صادق (ع) :پیامبر خدا خرما تازه همراه با خربزه (ظاهرا این کار به دلیل شیرین نبودن خربزه های آن سامان بوده است) می خورند.
امام علی (ع) :کام کودکان خویش را با خرما بگشایید. پیامبر با حسن و حسین چنین کرد.
امام صادق (ع) فرمود : امیرالمؤمنین (ع) خرما را می گرفت بر لقمۀ خود می گذاشت و می فرمود : این خورشت این است

بنابراین ما با استناد به دیدگاه های موجود و با توجه به ادعای کارشناسان و صاحبین دانش اقدام به معرفی بهترین خرما در هر منطقه می کنیم تا رعایت اعتدال و انصاف هم شده باشد.
خرما استعمران را به نوعی بهترین نوع خرما در استان خوزستان می داند که بیش از ۸۰ درصد از خرما این استان نیز از نوع خرما استعمران است.
• بهترین خرما استان بوشهر از این نظر را می توان خرما کبکاب دانست که حدود ۸۰ درصد از خرما این استان را تشکیل می دهد.
• بهترین خرما تولید شده در استان فارس هم خرما زاهدی و بعد شاهانی است.
• بهترین خرما در استان کرمان به نقل از برخی از کارشناسان خرمای مضافتی است که خرما دهشتر وخرما امیرآباد دارای مرغوبترین خرمای مضافتی میباشد
• بهترین خرما در استان سیستان و بلوچستان نیز با همین استناد خرما مضافتی و بعد خرما ربی است.
• بهترین خرما در استان هرمزگان نیز خرما پیارم یا پیاروم و بعدا آل مهتری است.
خرما منطقه بم نیز از نظر بهترین بودن خرما مضافتی و مرداسنگ است.
• بهترین خرما در استان کرمانشاه خرما زاهدی است.
• بهترین خرما منطقه برازجان را می توان خرما کبکاب دانست
• بهترین خرما منطقه بهبهان خوزستان هم خرما خاصویی به عقیده برخی می باشد.

خرمای مضافتی

خرمای مضافتی یکی از محصولات خرمای ایران است که از مهمترین و مشهورترین انواع خرما است که در شهرستان بم  رشد میکند.

بهترین خرمای مضافتی ایران، از با ارزش ترین و خوشمزه ترین خرما ها در ایران و جهان است. و مورد توجه و علاقه افراد بسیاری قرار دارد.

این نوع خرما خشک نیست و شرایط نگهداری آن در محدوده دمای پنج درجه سانتیگراد میباشد.

اگرچه بیشتر خرما را میتوان در دماهای مختلف نگهداری کرد، اما توصیه می شود خرما مضافتی بم را در یخچال و فریزر از آفتاب دور نگه دارید، زیرا باعث میشود زمان ذخیره محصول کاهش یابد.

رطب مضافتی اواخر تابستان برداشت میشود و پوست آن سیاه، براق، نازک و صاف است که خوشمزه ترین انواع خرما در جهان است.

شهر بم در ایران بهترین تامین کننده خرما مضافتی و عمده فروشی این نوع خرما را دارد.

این خرما برای تهیه شهد، شکر طبیعی، شکر مایع، انواع مواد غذایی و شیرینی، نئوپان، الکل صنعتی، شکلات و غیره مفید است.

– خواص خرما برای یبوست:

پالپ این میوه با اصلاح محدود کننده مواد معدنی که در طول یبوست رخ می دهد، باعث بهبود یبوست می شود.فیبر خرما نیز برای جلوگیری از سرطان سیستم گوارش مفید است.خوردن حداقل ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر در هر روز باعث می شود که مدفوع شما نرم باشد و مانع از این وضعیت می شود.

– خواص خرما برای بهبود سلامت قلب:

فقط تعداد کمی خرما را در روز برای بهبود سلامت قلب خود بخورید ؛ آنتی اکسیدان ها در خرماها باعث جلوگیری از آترواسکلروز می شوند که اساسا باعث سخت شدن شریان ها و ایجاد لخته می شود این آنتی اکسیدان ها حذف کلسترول را از سلول های عروقی تحریک می کنند. خرما نیز شامل ایزوفلاون است که شناخته شده برای کاهش خطر بیماری قلبی عروقی می باشد.

– خواص خرما برای کمک به تنظیم کلسترول:

یکی از مزایای موثر خرماست. مصرف خرما حتی برای افراد سالم می تواند بر میزان کلسترول و استرس اکسیداتیو تاثیر مثبتی داشته باشد. خرما حاوی کلسترول نیست . غنی از آهن و فیبر بیشتری نسبت به موز هستند.

– خواص خرما برای بهبود سلامت استخوان:

خرما منبع غنی از مس، منیزیم، سلنیوم و منگنز است – همه این ها برای حفظ سلامت استخوان ها و جلوگیری از بیماری های مرتبط با پوکی استخوان ضروری هستند.خرما نیز غنی از ویتامین K است، که یک انعقاد کننده خون است و به سوخت و ساز بدن شما کمک می کند. همچنین شامل بورون هستند که برای استخوان های سالم مفید هستند.

– خرما فشار خون را تنظیم می کند:

خرما غنی از پتاسیم است و مواد معدنی اش باعث کاهش فشار خون می شود.یک خرمای مدجول شامل حدود ۱۶۷ میلی گرم پتاسیم است که نسبت به سایر میوه نسبتا بالا است. عدم مصرف پتاسیم کافی نیز می تواند منجر به سنگ کلیه شود و فیبر همچنین سطح قند خون را تثبیت می کند.

اثرات سدیم در رژیم غذاییتان را متعادل می کند و این باعث کاهش فشار خون می شود. منیزیم این میوه عضلات قلب و عروق خونی شما را آرام می کند، در نتیجه باعث کاهش فشار خون می شود.

– خرما سلامت جنسی را افزایش می دهد:

همانطور که در مطالعات هندی نشان داده شده، گرده خرما در طب سنتی برای افزایش باروری مردان استفاده می شود.

– با خواص خرما اسهال را درمان کنید:

با توجه به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، اسهال می تواند با انتخاب مواد غذایی که مصرف می کنید، بهتر شود یا شدت یابد به همین دلیل انتخاب مواد غذایی مناسب مهم است. بالا بودن پتاسیم خرما، می تواند به بهبود وضعیت شما کمک کند.

– بهبود سلامت مغز با خواص خرما:

یافته های خرما برای محافظت در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب در مغز ارائه شده است. مصرف منظم خرما و میوه های مشابه با خطر بیماری های نورودنژراتیک و عملکرد شناختی بهتر در افراد مسن ارتباط دارد ؛ مطالعه دیگری نشان می دهد که با مصرف خرما، احتمال کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر نیز وجود دارد. یکی دیگر از مطالعات می گوید که خرما می تواند به جلوگیری از التهاب در مغز کمک کند.

– خواص خرما برای جلوگیری از سرطان کولون:

مصرف خرما می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را کاهش دهد ، مصرف خرما همچنین رشد باکتری های مفید در روده را افزایش می دهد و باعث افزایش سلامت روده ها می شود.

– خواص خرما برای افزایش انرژی:

این میوه حاوی مواد مغذی بسیاری است که به افزایش سطح انرژی شما کمک می کند. همچنین حاوی قندهای طبیعی مانند سقز، فروکتوز و گلوکز است که همه آنها باعث تقویت انرژی می شوند.

– خرما باعث افزایش وزن می شود:

چه کسی می خواهد وزن زیاد کند؟ اگر شما بیش از حد لاغر هستید و میخواهید کمی وزن بگیرید، خرما می تواند یکی از افزودنیهای رژیم غذایی شما باشد.

– خواص خرما برای کمک به جلوگیری از شب کوری:

علت اصلی شب کوری کمبود ویتامین A است ؛ خرما نیز غنی از این ویتامین است و به مبارزه با این بیماری کمک می کند. در حقیقت، مناطقی که خرما زیاد مصرف می کنند، شب کوری در آن مناطق بسایر نادر است.

– جلوگیری از مسمومیت با استفاده از فواید و خواص خرما:

هرچند تحقیق گسترده ای در این زمینه وجود ندارد، اما چیز جالبی در بخش های شمال نیجریه داریم، خرما (همراه با فلفل) به آبجو بومی اضافه می شود تا نوشیدنی کمتر سمی شود.

– جلوگیری از هموروئید با خواص خرما:

این امر درست است، خصوصا در مورد بارداری ؛ هموروئید عوارض رایج در دوران بارداری است و این می تواند ناشی از مصرف فیبر ناکافی باشد. خرما، همانطور که دیدیم، منبع عالی فیبر است. آنها می توانند در طول حاملگی به جلوگیری از هموروئید کمک کنند.

– خرما برای پوست مفید است:

خرما حاوی ویتامین های C و D است که بر روی الاستیک پوست کار می کنند این میوه همچنین می توانند به مبارزه با مسائل پوستی کمک کنند – شما می توانید خرما را در رژیم غذایی خود قرار دهید و نتایج را در طولانی مدت مشاهده کنید.

خرما همچنین با مزایای ضد پیری همراه است، آنها از تجمع ملانین در بدن شما جلوگیری می کنند و در غیر اینصورت اثرات نامطلوبی دارند. ما می دانیم که هورمون ها نقش مهمی در پیری و ظاهر پوست دارند ؛ عصاره هسته نخل خرما دارای فیتوهورمون هایی است که اثرات ضد پیری قابل توجهی دارند. عصاره می تواند با چروک ها نیز مبارزه کنند.

– خواص خرما برای جلوگیری از ریزش مو:

خرما غنی از آهن است که باعث افزایش گردش خون به پوست و افزایش رشد مو می شود ؛ این اتفاق با اکسیژن رسانی کامل به تمام بدن اتفاق می افتد که پوست سرتان نیز شامل می شود. در نهایت مانع از ریزش مو و تحریک رشد مو جدید می شود.

– خواص خرما برای جلوگیری از التهاب:

نخل های خرما حاوی اجزایی هستند که با التهاب مبارزه می کنند خرما همچنین شامل مقادیر خوبی از منیزیم است ماده معدنی که برای عملکرد ایمنی مهم است. اگر رژیم غذاییتان منیزیم کمی داشته باشد، سیستم ایمنی بدن شما برای جلوگیری از التهاب به اندازه کافی قوی نخواهد بود.

– خرما سلامتی بارداری را حمایت می کند:

از مزایای خرما در دوران بارداری شنیدید؟ زنان باردار نیاز به حدود ۳۰۰ کالری بیشتر از همسالان غیر باردار خود دارند اما اکثر زنان باردار تمایل به انتخاب مواد غذایی با کالری کم دارند که یک اشتباه است این موردی است که در آن خرماها می توانند کمک کنند. گرچه کمی کالری کم دارند، اما بسیار مغذی هستند و قبلا دیده ایم چگونه فیبر خرما باعث جلوگیری از هموروئید بارداری می شود.

فواید خرما برای درمان بیماری ها

– درمان اختلالات روده ای با خواص خرما:

فیبر خرما مطمئنا اثر مثبتی دارد. اما خرمای زیادی می تواند باکتری ها را در روده بزرگ و گاز ایجاد کنند ؛ مطالعات خاصی می گویند که خرماها حاوی نیکوتین هستند که به درمان اختلالات روده کمک می کند.

– خواص خرما برای کمک به درمان کم خونی:

خرماها حاوی آهن هستند و مطمئنا باید به مبارزه با کم خونی کمک می کنند اما مطالعات زیادی وجود ندارد که از این واقعیت حمایت کند.

– خواص خرما برای افزایش سلامت جنسی:

قبلا دیدیم که خرما می تواند باروری مردانه را افزایش دهد. چند مطالعه می گوید که خرما غنی از آمینو اسیدها است که باعث افزایش استقامت جنسی می شود.

– تقویت رشد عضلات با خواص خرما:

این مربوط به کربوهیدرات ها است. اگر شما به اندازه کافی از آنها دریافت نکنید، بدن شما ممکن است عضلات را به جای انرژی برای سوخت بسوزاند. خرما، میوه ای با کیفیت بالا است و ممکن است در رشد عضله کمک کند.

– خواص خرما برای کمک به کاهش چربی شکم:

فیبر خرما اعتباری دوباره است. این باعث می شود شما احساس سیری کنید و پرخوری را از بین ببرید. همچنین، از آنجایی که آنها شیرین هستند، می توانید شیرینی خود را با یک انتخاب سالمتر، جایگزین کنید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه