تصویر عنوان

بلاگ

صادرات خرما

  |   خرما

صادرات خرما در ایران و بهترین روش صادرات چیست؟

خرما یکی دیگر از محصولات کشاورزی صادراتی ارزآور و درآمد زای ایران محسوب می شود و صادرات خرما جزء ۵ محصول صادراتی کشاورزی محسوب می شود.
صادرات خرما در ایران در هفت دسته ی مضافتی، استعمران، شاهانی، زاهدی، بکاب، پیاورم و سایر خرما قرار دارد. از این میان خرمای مضافتی به صور ساده و خشک بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده است. خرمای پیاروم گران ترین خرمای صادراتی ایران محسوب می شود.

 

مهمترین مشکلاتی که در صادرات خرما در ایران وجود دارد چیست؟
  • بالا بودن مبلغ پیمان ارزی
  • نبود کانترهای یخچال دار
  • تشریفات گمرکی دست و پا گیر
  • بسته بندی نامناسب
  • هدر رفتن وقت در مسیرهای مربوط به گمرک در بنادر
  • مرزها و فرودگاهها
  • وجود رقبای سرسخت در بازارهای جهانی
  • نبود تبلیغات درست و به موقع در مورد خرمای ایران
  • درجه بندی نامناسب

با توجه به اینکه خرمای ایران به ۵۲ کشور جهان صادر می شود و باعث ارز آوری می شود باید به نکاتی که باعث صادرات بهتری می شود توجه کرد. خرما را در بسته بندی کوچک در بازارهای اروپایی ارائه نمود . این کار نیاز به بسته بندی بسیار مناسب و رعایت استانداردهای مواد غذایی کشورهای خریدار دارد. باید

ولید کنندگان روی محصولات فرآوری شده خرما برنامه ریزی کنند زیرا دارای ارزش افزوده بالاتری است.

خرما (Dates) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۰۴۱۰ شناخته می شود.
این کد شامل انواع خرما چه به صورت تازه چه خشک کرده می باشد.

 

کشورهای صادرکننده خرما

 

ایران با صادرات ۱۷ درصد از سهم بازار جهان عمده ترین صادرکننده خرما در جهان است. تونس، عربستان، امارات و اسرائیل به ترتیب با ۱۶، ۱۰، ۱۰ و ۸ درصد از سهم صادرات آجر در جهان در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
با ارزش ترین خرمای صادراتی در جهان متعلق به سریلانکا با قیمت واحد ۱۵۰۰۰ هزار دلار است.

در واردات این محصول کشور هند با ۱۵ درصد بیشترین میزان واردات در جهان را داراست. مراکش و امارات در رتبه های بعدی واردات خرما قرار دارند.
بنظر می رسد امارات بخشی از خرمای صادراتی خود را از طریق واردات آن تامین می کند. این کشور خرما را از کشورهای دیگر وارد کرده و مجدد آن را صادر یا به اصطلاح Re Export می کند.

بهترین مقصدهای صادرات خرما از ایران با توجه به میزان پتانسیل صادراتی و آسان بودن روابط تجاری دو کشور را کشورهای هند، امارات و عراق دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با ارمنستان دارد.

بازار هند بیشترین ظرفیت تقاضا را برای صادرات این محصول دارد.

هند بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۵۳٫۰ میلیون دلار است.

با پیشرفت صنعت کشاورزی و باغداری در کشورمان نسبت به سال های قبل، دریچه ای به روی ما باز شده تا صادرات خرما به قیمت ارزان را به کشورهای دیگر بتوانیم انجام دهیم. صادرات خرما می تواند ارز آوری خوبی برای کشورمان نیز به همراه داشته باشد. روش های گوناگونی برای صادرات خرما در کشورمان وجود دارد که برای انتخاب بهتر است با افراد متخصص مشورت کنیم.

در سال های گذشته جایگاه ایران در بین کشورهای تولید کننده و صادرات خرما، جایگاه خوبی بود اما اکنون کشورمان در بین ده کشور اول تولید کننده خرما جهان قرار دارد. در سال جاری آمار نشان می داد که صادرات خرمای با کیفیت به کشور هایی مثل؛ عراق و ترکیه آن هم در انواع درجه ۱ و مرغوب است. از طرفی بازار قطر و و کشورهای شرقی را نیز داریم.

 

صادرات خرما

 

شرکت های صادر کننده خرما، به دلیل اهمیت دادن به مسئله کیفیت و بسته بندی مناسب و اصولی در سال های اخیر توانسته اند محصولات خود را به کشور های اروپایی نیز صادر کنند و ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشند.

صادرات خرما در ایران سالیان سال است که توسط باغداران و تولید کنندگان جنوب کشورمان انجام می شود و انواع خرمای باکیفیت ایرانی از طریق پایانه های مرزی به کشور های همسایه و دیگر کشورها صادر می شود.

به جرات می توان گفت خرمای صادراتی ایران، از محبوب ترین محصولات باغی به شمار می رود که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. این محصول یکی از مناسب ترین مواد غذایی برای صادرات است، چرا که به سرعت فاسد نمی شود و این امر حمل و نقل محصول و صادرات خرمای سالم را برای مصرف کننده مقدور می سازد. کشور های زیادی در دنیا هستند که خواستار صادرات خرما ایران به کشورشان هستند.

خریداران خرما برای صادرات در درون کشور معمولا تولیدی ها بزرگ و کوچک هستند که بعد از خریدن خرما از باغداران جنوبی این محصول را فراوری نموده و در بسته بندی های مناسب آن را به کشورهای دیگر صادر می نمایند.